Biomasa
Biomasa je palivo organického původu (rostlin, živočichů, bakterií, sinic, hub). Je to obnovitelný zdroj energie, protože její energie má původ ve slunečním záření a fotosyntéze.
Energetická hodnota biomasy je stanovena buď spálením v joulumetru nebo na základě podílu proteinů, cukrů a tuků. U rostlin se vyjadřuje v hmotnosti sušiny. U rostlin je rozlišována biomasa podzemní nebo nadzemní, biomasa živá či mrtvá (stařina).
Energetické využití biomasy má význam v získávání tepla, elektřiny či pohonu vozidel. Biomasa se dělí na zbytkovou (odpadní; dřevní odpady z lesního hospodářství a celulózo-papírenského a nábytkářského průmyslu, rostlinné zbytky ze zemědělské prvovýroby a údržby krajiny, komunální bioodpad a odpady z potravinářského průmyslu) a cíleně pěstovanou – energetické byliny a rychleschnoucí dřeviny.
Biopaliva se dělí na tuhá (dřevo – polena, štěpka, brikety, pelety, piliny; sláma ve formě briket a pelet; seno ve formě briket a pelet), kapalná (alkoholová biopaliva, a plynná (bioplyn – produkovaný přirozeným rozkladem na skládkách odpadů nebo v zemědělství; dřevoplyn – zplyňováním biomasy).
zpět do výkladového slovníku
počet příspěvků 1, poslední 9.7.2010 20:49
Mohlo by vás také zajímat
Zajímavé odkazy