Vytápění v Pekingu a okolí
(13.4.2010) Peking leží v severním cípu Severočínské planiny, která se otevírá k jihu a na východ od města. Severní a západní okraj města jsou chráněny horami. Panuje zde kontinentální podnebí s horkými léty a chladnými suchými zimami. Nejvyšší naměřená teplota je 42 °C, nejnižší -27 °C.
I přes značně chladné zimy platí pro Peking v podstatě to, co i pro celý zbytek Číny: Číňané všeobecně snášejí zimu lépe než horko. Zatímco evropská kultura se naučila chránit se účinně proti mrazu, čínská kultura se naopak snaží bránit proti vedru. Vějíře, hedvábí, široké klobouky a zelený čaj jsou čínskými vynálezy pro boj s horkem. Pro boj se zimou jsou čínské výdobytky skromnější.
Čínské tradiční domy jsou postaveny na úrovni terénu na podlaze z dusané hlíny, okna jsou většinou jednoduchá. Na okenní výplně se tradičně kromě skla používal i papír. Domy jsou tedy od okolního prostředí izolovány jen velmi slabě. Jako náhrada vyvýšeného základu, na kterém stojí většina evropských stavení, slouží na severu Číny tzv. kang (čti kchang). Jedná se o zděný, zhruba půl metru vysoký sokl, který zaujímá značnou část obytné místnosti a vypadá jako veliká široká postel, často přes celou délku místnosti.
Kang se běžně vytápí kouřem buď z kuchyňského nebo z venkovního sporáku. Topí se většinou dřevem nebo biomasou, například vysušenými a vymlácenými kukuřičnými palicemi.
Kang se do Číny dostal prostřednictvím severních barbarských kmenů patrně ze severovýchodu za Severních a Jižních dynastií, i když zbytky podobných zařízení nacházíme již v neolitických kulturách centrální planiny.
K dalším tradičním způsobům boje s mrazy patří různá ohřívadla na dřevěné uhlí, které používali i čínští císařové v trůnních sálech. V neposlední řadě pak tlusté spodní prádlo a vatované nebo péřové kabáty, které se někdy neodkládají ani v místnostech. Takové pasívní vzdorování zimě je typické i pro jižní Čínu, kde se většinou netopí vůbec.
Číňané často tráví svůj volný čas v restauracích a hospůdkách, kde se hojně pracuje s otevřeným ohněm, např. při konzumaci tzv. mongolského či sichuanského kotlíku, popř. korejského grilovaného masa. Tyto restaurace jsou hojně navštěvovány právě v zimě, neboť skýtají vítanou příležitost se ohřát nejen zevnitř, ale i z vnějšku.
zpět do cestopisů
počet příspěvků 4, poslední 15.6.2010 20:20
Mohlo by vás také zajímat
Zajímavé odkazy
Čínština - tlumočení a překlady - Hua2.cz
DesertRose - stránky pro ty, kteří chtějí podnikat v Číně