Dá nám stát něco zadarmo? Rozhovor - Zelená úsporám
(26.6.2010) Plánujete investovat do nového vytápění a nemáte dostatek financí? Určitě už jste slyšeli o programu Zelená úsporám. O tom, jak program funguje, si přečtěte v rozhovoru s Ing. Jaroslavem Radovnickým, jehož projektová kancelář Radovnický projekt vypracovala projekty a odborné posudky již k 46 žádostem na dotace z programu Zelená úsporám.
Co je účelem programu?
Program Zelená úsporám vyhlášený ministerstvem životního prostředí je zaměřen na podporu investic do energetických úspor při rekonstrukcích i v novostavbách, na podporu instalací zdrojů na vytápění s využitím obnovitelných zdrojů energie, instalace solárně-termických kolektorů.
Kdo může o dotaci žádat?
Žádat může vlastník objektu. Tím může být fyzická osoba podnikající nebo nepodnikající, společenství vlastníků, bytové družstvo, město, obec, podnikatelské subjekty. V případě více vlastníků žádá jeden spoluvlastník, ostatní stvrdí svůj souhlas ověřeným podpisem na zvláštní formulář, v případě společenství, družstev a podobně se žádost podepisuje dle pravidel zřizovacích listin. Popřípadě lze na tyto úkony zmocnit jiný subjekt na základě plné moci.
Podporu je možné poskytnout pro obytné domy, rodinné i bytové, nikoli pro objekty určené k individuální rekreaci nebo průmyslové objekty. Důležité je, že obytným domem jsou domy, kde převažuje plocha určená k bydlení. Dotace se tedy poskytuje i na vytápěné nebytové prostory, které jsou součástí bytových i rodinných domu, například obchody, kanceláře. Do dotace se nezahrnují sklepy, garáže atd.
Je třeba počítat minimálně se čtyřměsíční lhůtou, než je dotace schválena.
Do kdy program potrvá?
Program potrvá do konce roku 2012, pokud nebudou prostředky vyčerpány dříve.
Na jaké projekty jsou dotace nejčastěji využívány?
Nejvíce využívány jsou dotace na zateplení objektu. Jedná se o následující stavební úpravy: výměna oken, zateplení fasády domu, zateplení stropu nad sklepem domu, popřípadě podlahy v přízemí, pokud je objekt nepodsklepený. Dále zateplení střechy nebo stropu pod půdou. Program stanoví vlastnosti jednotlivých opatření. V případě oken vyhoví téměř všechna v současné době vyráběná okna, u zateplení fasády je nutné počítat s izolantem tloušťky 10–15 cm, u sklepa minimálně 10 cm, u půdy minimálně 25 cm. Objekt lze zateplit jen částečně, uvedená opatření lze různě kombinovat tak, aby bylo dosaženo zlepšení tepelných vlastností domu o 20, 30 nebo 40 %.
Jak je dotace vysoká?
Dotace se počítá z vnitřní obytné plochy, to je plocha všech obytných podlaží s odečtením obvodových stěn. Započítává se tedy rovněž plocha chodeb schodišť, komor, nebytových prostor a vnitřních zdí. V případě zlepšení vlastností rodinných domů o 20 % se poskytuje dotace 650,- Kč na tuto plochu, o 30 % je to 850,- Kč, o 40 % je to 1550–2200,- Kč. U bytových domů činí částky 20 % - 450,- Kč, 30 % - 600,- Kč, 40% - 1050 až 1500,- Kč.
Jak lze dosáhnout zlepšení vlastností rodinného domu?
20% zlepšení lze dosáhnout například výměnou oken a zateplením stropu nebo půdy, 30% zlepšení odpovídá např. zateplení fasády. Pro 40% je nutné provést většinou všechna opatření. Pro nejvyšší dotaci je potřeba navíc zřídit nucené větrání s rekuperací. U panelových domů se poskytuje dotace 1050,- Kč na m2 vytápěné plochy a je nutné většinou provést všechna opatření, kromě nuceného větrání.
To byly dotace v případě rekonstrukcí. Jak vysokou dotaci je možné získat u novostaveb?
U novostaveb rodinného domu se poskytují dotace kolem 250 000,- Kč v případě dosažení parametrů pasivního domu. Těch lze dosáhnout zateplením o tloušťkách izolantu zhruba dvojnásobných a použitím větrání s rekuperací. Co se týče dotací na instalaci solárně-termických kolektorů, dotace činí 55 000,- Kč, pokud jsou využívány na výrobu teplé vody. Pokud jsou využívány i k předehřevu topné vody, je tato částka 80 000,- Kč. Dotace na instalaci nízkoemisních zdrojů na biomasu a účinných tepelných čerpadel, pokud byl původní zdroj na tuhá nebo kapalná fosilní paliva, činí 15 000,- až 25 000,- Kč na bytovou jednotku.Při kombinaci různých opatření lze získat bonus až 50 000,- Kč. Stát rovněž prodloužil poskytování dotací na zpracování projektu a posudku.
Jaké jsou přibližné ceny stavebních úprav?
Výměna oken: 5 000,- Kč za 1m2 okna; zateplení fasády: 800 – 1300 Kč/m2; zateplení stropů: 1500- 2000,- Kč za m3 izolantu; zřízení rekuperace v rodinném domu: 130 000,- Kč; solární ohřev: 110 000,- Kč; tepelné čerpadlo: 140 000,- Kč.
Autor: Radovnický projekt
zpět do rozhovorů
počet příspěvků 1, poslední 26.6.2010 14:13
Mohlo by vás také zajímat
Zajímavé odkazy