Metoda EPC z pohledu Ing. Radima Kohoutka
(16.5.2010) EPC je zkratka anglických slov "Energy Performance Contracting". Do češtiny se volně překládají jako "energetické služby se zárukou" nebo "financování energeticky úsporných opatření z budoucích úspor". Tentokrát z pohledu firmy Siemens a tamního ředitele útvaru energetických služeb Ing. Radima Kohoutka.
Jak byste charakterizoval hlavní přednosti metody EPC?
Metodu EPC charakterizuje především záruka za výsledek. Poskytovatel energetických služeb (označovaný také anglickou zkratkou ESCO = Energy Services Company), zaručí, že klient za dané časové období při splnění definovaných podmínek uspoří určitý objem energie a peněz.
Pokud jsou definované podmínky splněny a přesto k úspoře nedojde, pak nese odpovědnost poskytovatel a je povinen doplatit klientovi rozdíl nákladů na energie.
Zákazník má tedy jistotu, že zmodernizuje technické zázemí budovy, modernizaci zaplatí z úspor a přitom nebude za energie platit víc, než by platil bez realizace úsporných opatření.
Při klasickém způsobu řešení modernizace energetického systému si zákazník objedná projekční firmu, která zpracuje projektovou dokumentaci, na jejímž základě klient vybere dodavatele.
Dodavatel projekt zrealizuje, zprovozní, předá a následně drží záruku za funkčnost díla, běžně 24 nebo 36 měsíců. Po uplynutí záruky veškeré jeho závazky končí.
U projektu řešeného metodou EPC má zákazník garanci za to, že ta zařízení, která byla v rámci projektu navržena a zrealizována, budou dobře fungovat minimálně po celou dobu trvání projektu, to znamená až do okamžiku, kdy z úspor dojde ke splacení investice.
Rizika jsou u metody EPC na straně zákazníka poměrně malá a většinu z nich na sebe přebírá právě poskytovatel energetických služeb. Největší riziko spočívá v tom, že opatření nebudou fungovat tak, jak očekáváme a jak očekává zákazník.
Pro zákazníka spočívá nejvýznamější riziko v tom, že nezajistí všechny potřebné podklady, aby opatření mohla být optimálně navržena a zrealizována. V případě, že zákazník nemá všechny potřebné údaje o výchozí (v okamžiku před realizací projektu, tzv. základní nebo baseline) spotřebě energie a neposkytne je poskytovateli, vznikne projekt na základě dat, která jsou k dispozici. Později se tedy může ukázat, že některé skutečnosti zůstaly skryté a efekty nejsou generovány v takové míře, v jaké se původně očekávalo.
Co se děje, pokud se změní způsob užívání budovy?
Pokud zákazník změní způsob užívání budovy nebo změní parametry jejího provozu, má to samozřejmě vliv na spotřebu energií a na budoucí efekty projektu EPC. Za tyto změny firma energetických služeb nemůže nést zodpovědnost, protože efekty projektu jsou spočítány na předpoklad, že se budova bude využívat i v budoucnu stejným způsobem, jakým se využívala dosud. Podmínky, za kterých je výsledek garantován, jsou přesně definovány ve smlouvě.
Pokud je už v době přípravy projektu známo, že se například chystá přistavět další pavilon u nemocnice, lze to v projekt už zohlednit, protože se bude vědět, kolik takový pavilon spotřebuje energie. Ale když se to dopředu neví a k takové změně dojde v průběhu trvání projektu, pak už za to nemůže firma energetických služeb nést zodpovědnost a musí se odpovídajícím způsobem upravit smlouva a způsob vyhodnocení úspor.
Jak probíhá práce na projektu EPC?
EPC v sobě zahrnuje nejprve analytickou činnost, kterou se zjistí potenciál pro realizaci projektu metodou EPC. Následuje návrh účinného opatření - to už zasahuje do oblasti projekční činnosti. Pak musí mít firma buď vlastní kapacity, nebo se často využívá kapacity třetích firem pro dodávku a zprovoznění navrženého zařízení. Dále je potřeba specialista, který bude vyhodnocovat efekty z realizovaných opatření a bude schopen eliminovat případné vnější vlivy, nebo korigovat je odpovídajícím způsobem, aby výsledky nebyly zkreslené a odpovídaly skutečnosti.
Kdo je nejvhodnější zákazník?
Nejvíce metodu EPC využívají zákazníci ze státní sféry: příspěvkové organizace, zdravotnická zařízení, školská zařízení, častými zákazníky jsou i ústavy sociální péče a domovy pro seniory. Projekty EPC ale mohou využít i průmyslové podniky. Zkrátka všechny takové subjekty, jejichž budovy jsou rozsáhlé a spotřebovávají poměrně hodně energie a vlastník nemá dostatek vlastních peněz na investici do potřebné modernizace, která by vedla k efektivnějšímu využití energií v budově nebo areálu budov. Nebo peníze má, ale chce získat záruku, že je investoval maximálně efektivně.
Takže EPC není vhodné pro rodinné domy?
Pro rodinné domky EPC není aplikovatelné, protože už analytická činnost, která má zjistit přítomnost potenciálu pro uplatnění EPC, vyžaduje poměrně dost času a specializaci pracovníků. Náklady na tyto pracovníky musí být samozřejmě pokryty úsporami budoucího projektu. A je rozdíl, jestli to řešíte u rodinného domku, který zaplatí za energie 30 tisíc ročně, nebo u subjektu, který zaplatí 30 milionů ročně. Přístup k řešení by byl stejný a s nadsázkou řečeno i související objem práce téměř stejný pro oba. Limitem, kdy se o EPC dá uvažovat, jsou náklady za energii zhruba milion, milion a půl Kč ročně bez DPH.
Jaké jsou vaše významné projekty?
Ze státní sféry bych jmenoval psychiatrickou léčebnu v Kosmonosech, kde jsme realizovali první projekt v roce 2004. Splácení investice v tomto projektu bylo spočítáno na sedm let, to znamená, že končí příští rok. Během uplynulého období zaručených úspor bylo ověřeno, že efekty jsou nejen dosahovány, ale dokonce poměrně významně překračovány. Tento projekt získal ocenění v rámci soutěže Energeticky úsporný projekt roku 2005, kterou spoluorganizovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu.
Na úspěchu prvního projektu si léčebna ověřila, že metoda EPC funguje a je pro ně asi jediným způsobem, jak zmodernizovat prádelenský provoz, který už byl za hranicí životnosti. V roce 2007 jsme zrealizovali druhý projekt, jehož předmětem byla modernizace prádelny a zároveň dodávka technologie pro čerpání a úpravu studniční vody čerpané z vrtu, který se nalézá na pozemku léčebny. Pomocí opatření pro úpravu vody bylo možné spolufinancovat investici do modernizace prádelny a prádelna dnes funguje mnohem efektivněji a zároveň kvalita praní a následného zpracování prádla je významně vyšší než dříve. Léčebna nabízí dokonce volnou kapacitu prádelny třetím subjektům a vylepšuje tak svou ekonomickou situaci.
Jaké projekty z oblasti soukromého sektoru byste zmínil?
Zmínil bych projekt v závodě Siemens Elektromotory Mohelnice, což je jeden z největších výrobních závodů v Evropě tohoto typu. Rozkládá se na několika desítkách hektarů a nalézá se na něm zhruba 50 budov včetně výrobních hal. Předmětem projektu byla decentralizace vytápění budov a výrobních hal. Plánovaná roční úspora byla přes 14 miliónů za rok. Po prvním roce bylo ověřeno, že úspora je ještě vyšší, než se očekávalo. Na začátku přípravy projektu totiž nebyly k dispozici všechny údaje o spotřebách a ve výpočtu tedy nebylo možné zohlednit skutečný stav. Doba splácení byla spočítána na 3 roky, ale díky tomu, že projekt generuje určitou nadúsporu, vrátí se investice v kratší době. To je u projektu EPC velmi výjimečné, doba splácení se většinou pohybuje od pěti do osmi let.
Co je předností vaší společnosti?
Naší předností je určitě zkušenost. Doba, po kterou tyto služby nabízíme, už se přehoupla přes deset let - první projekt jsme v České republice realizovali v roce 1995 - takže se máme o co opřít a odkud čerpat zkušenosti. Dále je to profesionální přístup k zákazníkovi a příprava řešení jemu na míru. Pokud má také zákazník vlastní nápad, snažíme se mu vyhovět, aby byl s řešením spokojený. A v neposlední řadě je to přenositelnost know-how a zkušeností v rámci celého světa, protože koncern Siemens působí celosvětově a energetické služby a projekty EPC se realizují v jiných zemích. Což vede k neustálému zlepšování našich služeb, aby efekty pro zákazníka byly co nejvyšší.
Jak by měl postupovat zájemce o modernizaci svého objektu pomocí EPC?
Předně by si měl uvědomit, zda má jeho objekt rezervy ve spotřebě energií nebo jestli potřebuje modernizovat technologické zázemí. Pak je potřeba, aby shromáždil údaje o spotřebách energie v tomto objektu a informace o způsobu, jakým je budova provozována. Pokud se jedná o zákazníka, který je povinen řídit se zákonem o veřejných zakázkách, měl by oslovit konzultanta, který mu pomůže s analýzou těchto údajů. Spolupráce s konzultantem mu zaručí, že výběrové řízení na poskytovatele energetických služeb proběhne řádně, se všemi náležitostmi, které zákon a metoda EPC vyžadují. Pak zorganizuje veřejné výběrové řízení a vybere nejlepší nabídku z těch, které byly předloženy. Na závěr: čím dřív začnete energií šetřit, tím dřív budete moci ušetřené peníze investovat do jiných oblastí a zároveň přispějete ke snížení negativních dopadů lidské činnosti na naši krásnou planetu.
Autor: vytápění.cz Zdroj 2. a 3. obrázku: Siemens s. r. o.
zpět do rozhovorů
Mohlo by vás také zajímat
Zajímavé odkazy