Využití odpadního tepla z čpavkového chlazení
(12.6.2011) Při stoupajících cenách energií se majitelé a správci průmyslových závodů snaží najít řešení, jak nejlépe využít vyprodukované odpadní teplo z výroby.
Jedna ze zajímavých aplikací byla instalována na podzim 2010 a v zimě 2011 ve vimperském podniku masného průmyslu. Je zde využíváno odpadní teplo ze čpavkového chlazení. Chlazení je v provozech masného průmyslu v chodu prakticky trvale a je to poměrně vydatný zdroj odpadního tepla.
Odpadní teplo je využíváno celoročně k předehřevu teplé užitkové vody (dále jen TUV) především pro výrobu a dále pro umyvárny zaměstnanců a závodní stravování. Spotřeba TUV v závodě je cca 140 m3/den při špičkové spotřebě až cca 10 m3/h.
Výkon zařízení je až cca 350 kW – podle množství odpadního tepla z chlazení, které je aktuálně k dispozici, a teploty předehřáté TUV. Ta dosahuje při malém odběru 40 – 50 °C, v průměru se pohybuje mezi 25 - 30 °C.
Do výměníku jsou vedeny žlutě natřeným potrubím horké páry čpavku z kompresorů, které zde zcela nebo částečně kondenzují. Ohřívají směs vody a propylenglykolu, která je vedena tepelně izolovaným potrubím s oplechováním do kotelny závodu.
Zde se nachází zbývající část zařízení pro využití odpadního tepla z chlazení (obr. 2) – oběhové čerpadlo a expanzní zařízení okruhu směsi vody a propylenglykolu a dále zařízení předehřevu TUV: sekundární výměník předehřevu TUV (obr. 3), oběhové čerpadlo TUV a akumulační nádrž předehřáté TUV.
Na základě vyhodnocení dosavadního provozu a dosahovaných teplot předehřáté TUV je možno konstatovat, že zařízení pro využití odpadního tepla z chlazení, navržené a realizované společností Somatherm, spol. s r.o., společně s firmou Ch & T s.r.o. chlazení Praha, splňuje, dokonce i mírně překračuje, parametry požadované investorem a garantované projektem.
zpět do případových studií
počet příspěvků 1, poslední 12.6.2011 15:29
Mohlo by vás také zajímat
Zajímavé odkazy