Uživatelské jméno
Heslo
Pamatuj si mne
Dobrý den,
potřebuju přesunout kotelnu z vnitřku rodinného domu do nově budované kotelny ve stodole, která je cca 44 metrů vzdálena od současné kotelny. Topný kanál bude veden 20m ve výkopu uvnitř domu, 24 metrů bude ve volném prostranství. Z těch 24 metrů je 13 metrů skutečně venku a 11 metrů je ve stodole, která ale normálně promrzá, takže je to stejné, jako venku.
Kotel dává 80 st.C, je to automat na uhlí Varimatik 25kW, takže udržuje teplotu od 75 do 82 na výstupu. Na vstupu potřebuje min. 65 st.C. Na druhé straně ve stávající kotelně je čtyřcestný ventil, který reguluje teplotu dál do radiátorů (ruční, bez serva), třícestný ventil do podlahového topení (taky ruční, ale uvažuju o servu, které by udržovalo teplotu 35 stC) a přímý vstup do bojleru na teplou vodu.
Potřeboval bych navrhnout druh, sílu a izolaci trubek, hloubku výkopu a podobné záležitosti, které se k tomu vztahují, aby tepelné ztráty byly co nejmenší v rámci rozumné investice. Instalaci by prováděla místní topenářská firma
Děkuji.
Dobrý den, bez detailní znalosti situace (velikost čerpadla, dopustná tlaková ztráta apod. ) odhaduji, že průtok bude 1 - 1,5 m3/h, tj. pokud použijete dimenzi DN 25 ( 1" ), měla by rychlost proudění být kolem 0,5m/s a tím pádem tlaková ztráta by měla být přiměřená. Naše společnost používá v takových případech nejvíc bezkanálové potrubí REHAU - Rauthermex, ve Vašem případě by se hodilo potrubí Rauthermex DUO 25+25/110 - je to dvojice potrubí v jedné izolaci. Podmínky pro uložení získáte u spol. Rehau. Ceníková cena je myslím pod 1000 Kč/m2, obrovskou výhodou je snadná monáž ( či spíš jen položení ). Jako příslušenství je možné objednat přechodky, průchodky, spojky a pod. Ve Vašem případě je asi zbytečné ukládat potrubí do nezámrzné hloubky, jelikož se v topné sezoně počítá stále s vytápěním, a navíc část potrubí, jak uvádáíe, bude vedeno pod povrchem. Co se týče rozvodu nad zemí, je možné opět využít toto potrubí ( v tom případě by ale bylo asi potřeba dodatečně potrubí doizolovat, chránit mechanicky a proti UV záření , a vymyslet vhodné uložení, aby se potrubí nepronášelo), a nebo je možné nainstalovat běžný Cu nebo ocelový rozvod ( sám bych se přikláněl k ocelovému, je mechanicky odolnější ), a doizolovat vhodnou izolací ( může být např. kaučuková izolace s ochranným nátěrem, případně min. vlna s oplechováním apod. ).
takhle nějak bezkanálové potrubí vypadá
Předávám zprávu, která mi přišla mailem od firmy Saint-Gobain Isover CZ s. r. o.:Pro izolování potrubí vedeného topným kanálem lze použít izolační pouzdra z minerální vlny (např. Izotub od společnosti IZOMAT Praha). Je nutné upozornit, že u venkovních vedení hliníková fólie na povrchu tepelné izolace nepostačuje jako ochrana před povětrnostními vlivy a izolaci je nutné krýt plechem pozinkovaným, případně hliníkovým.
Návrh tloušťky izolace by měl být řešen v projektu vytápění, který by se podrobně zabýval přesunem kotelny, změnou hydraulických poměrů a ostatním souvisejícím problémům. Tloušťku izolace lze navrhnout až podle toho, jak projektant hodlá omezit tepelné ztráty a podle plánované ztráty na běžný metr potrubí pak vyjde nutná tloušťka izolace. Sofistikovanější je pro danou délku potrubí mezi bodem A a B navrhnout tloušťku izolace dle možného poklesu teploty. Ideální pomůckou pro návrh tloušťky izolace je výpočetní program IsoCal, který je zdarma ke stažení na stránkách www.isover.cz.
Vít Koverdynský
Vhodné je použití předizolovaného potrubí např. od fy. IZO Bořetice apod., které nemusí být vedeno v instal. kanále, ale může být přímo uloženo do výkopu.
DOBRY DEN POTREBUJI PORADIT,MAM V DOMKU PLYNOVY KOTEL A KOTEL NA TUHA PALIVA.NYNI CHCI TOPIT JEN TUHYMI PALIVY,TO ZNAMENA OTEVRIT SOUPAK ZA KOTLEM NA TUHA PALIVA,ABY NEDOSLO K ROZTRZENI KOTLE.SPISE ME ZAJIMA CO S KOTLEM PLYNOVYM,PREDPOKLADAM VYPNOUT PLYNOVY KOTEL,UZAVRIT PRIVOD PLYNU,ALE CO SE VSTUPY -PAKOVE VENTILY POD PLYNOVYM KOTLEM PRO VYTAPENI UT A TEPELE VODY,NEVIM ZDA JE NECHAT OTEVERENE CI JE ZAVRIT.PREDEM DEKUJI VSEM ZA ODPOVED,BUDU VAM MOC VDECNY ZA JAKOUKOLIV RADU CI NAZOR,JESTE JEDNOU DEKUJI
design: Luigi Lugiano